İçeriğe atla

Probident'i takip edin

350₺ ve üzeri ücretsiz kargo!

İletişime geçin

Dil temizleme: Zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyin!

Dil temizleme: Zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyin!

Çalışmalar ağız kokusu şikayeti bulunanların % 85-90’ında sebep olarak daha çok dil yüzeyinde bulunan bakterilerin oluşturdukları metabolik artıklarının bir sonucu olduğunu göstermektedir. 

Bu aynı bakterilerin dişeti hastalıklarında, plak birikiminde ve diş çürümesine de görev almaktadırlar. 

Dilin arka yüzeyi , birçok zararlı bakterinin çoğalması için elverişli ortam oluşturur, çünkü ağızdaki normal aktivite ile bulundukları yerden ayrılmazlar. Burası ağzın diğer kısımlarından daha kurudur ve zayıf temizlenme eğilimindedir. Bakterilerin beslendiği maddelerin bir kısmı ile küçük gıda kalıntıları burada birikebilmektedir.  

Dili kazımak için bir dil kazıyıcı kullanmak, burada bulunan bakterileri yerlerinden çıkartmanın yanı sıra gıda kaynaklarını da nazikçe temizler. Bu nedenle dil bakterileriyle mücadelede en etkili araçlardan biridir. 

Klinik çalışmalar bir dil kazıyıcısının günlük kullanımının, ağız kokusu ve diğer sorunlara neden olan anaerobik bakterilerde önemli bir azalma sağladığını göstermiştir. 

Bir başka çalışmada, geleneksel dil temizleyicisi ile diş fırçası karşılaştırmıştır. Diş fırçası ağız kokusuna sebep olan uçucu kükürt bileşiklerini %45 azaltırken dil kazıyıcısının %75 azalttığını bulunmuştur. 

Bizi Instagram'dan takip edin!