İçeriğe atla

Probident'i takip edin

350₺ ve üzeri ücretsiz kargo!

İletişime geçin

Diş fırçalama rutinimizin adımları ve bilmemiz gerekenler

Diş fırçalama rutinimizin adımları ve bilmemiz gerekenler

Az önce dişlerinizi fırçaladınız, böylece ağzınızı taze ve temiz hissediyorsunuz. Ancak, dişlerinizden bakteri ve yiyecek parçacıklarını çıkardığınız için, hemen yemek yemek dişlerimiz için güvenli değildir. Dişler fırçalamadan dolayı savunmasız bir durumdadır, bu nedenle yemek yemeden önce en az 30-60 dakika beklemek her zaman güvenlidir. 

Yediğiniz yiyecekler söz konusu olduğunda, ağız sağlığı açısından hepsi eşit şekilde etki göstermez. Dişlerinizi yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalasanız bile, diş minesi diş yüzeyinde aşınabilecek asit saldırılarına karşı savunmasız olacaktır. 

Yemek Yedikten Hemen Sonra Fırçalamayın 

Tıpkı fırçaladıktan hemen sonra yemek yememeniz gerektiği gibi, yemekten sonra da en az 30-60 dakika fırçalamak için beklemelisiniz. Asitli yiyecek ve içecekleri tükettikçe ağzınızın ph’ı değişecek ve bu da diş minesini zayıflatacaktır. Bu süre içinde fırçalarsanız, esasen diş fırçanızla dişlerinize saldırmış olursunuz. Bu, sonuçta diş çürümesine neden olabilecek mine aşınmasına yol açabilir. 

Ne yapılabilir? 

Yemek yediğiniz zamana yakın fırçalamayı düşünüyorsanız, ağzınızı suyla çalkalayın ve şekersiz sakız çiğneyin. Bu adımların her ikisi de ağzınızda normal bir ph değeri oluşturmanıza yardımcı olacak ve bu da fırçalamada diş yüzeyini korumaya yardımcı olacaktır. 

Bizi Instagram'dan takip edin!