İçeriğe atla

Probident'i takip edin

350₺ ve üzeri ücretsiz kargo!

İletişime geçin

Oil Pulling (Yağ Çekme) nedir nasıl yapılır?

Oil Pulling (Yağ Çekme) nedir nasıl yapılır?

Yağ çekme ağız sağlığını korumak amaçlı yapılan eski bir Ayurveda pratiğidir. Genel ağız temizliği için yapılması gereken sabah kalktıktan sonra aç karnına

öncelikle dil bir dil kazıyıcı ile temizlenmelidir. Ardından yağ çekme aşamasına geçilir. Yağ çekme pratiği 5 ile 20 dk. arasında gerçekleştirilmelidir. İlk başlayanlar için 3 dk. yeterli olacaktır. Zamanla bu süreyi arttırmak daha etkili olacaktır. 1 tatlı kaşığı ölçek ile yağ ağza alınır. Yağ ağzın her yüzeyinde sırayla çevrilerek ve yüz kaslarını hareket ettirilerek emme hareketi şeklinde yapılır. Yorulduğunuzu hissettiğiniz zaman kasları rahatlatıp bekletmek sizi dinlendirecektir. Çene yorgunluğu veya ağrımalar olursa 5-10 dakika ile sınırlandırılabilir. Yağ, boruların tıkanmasına neden olabileceğinden lavabonun içine tükürülmemelidir. Bunun yerine, yağ bir çöp kutusuna veya bir kağıt havluya tükürülmelidir.  

Yağ bakteri ve toksinleri içerdiğinden, yağ çekerken yağın yutulmasından kaçınılmalıdır.  

Yağ çekme, mikroorganizmaların hücre duvarına zarar veren ve onları öldüren antioksidanlar üretilmesini sağlar. 

Yağ çekme diş çürüğü, diş eti iltihabı, zararlı mikroorganizmaların ve diş eti hastalıklarının oluşmasını önler, ve güçlü ağız hijyeni sağlar. 

Bizi Instagram'dan takip edin!